Θερινό Σχολείο: Ανάπτυξη wearable συστήματος βασισμένου σε Arduino για χρήση σε αθλητικές δραστηριότητες

Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος

Η Μονάδα Αριστείας ΕΛ/ΛΑΚ του ΤΕΙ Αθήνας, στο πλαίσιο του έργου «Μονάδες Αριστείας ΕΛ/ΛΑΚ» προσκαλεί φοιτητές, προγραμματιστές, εκπαιδευτικούς και όλους όσους ασχολούνται ή επιθυμούν να ασχοληθούν με το ανοικτό λογισμικό στις Εκπαιδευτικού Λογισμικού & Βασικών Εφαρμογών ΕΛ/ΛΑΚ, στο Θερινό Σχολείο με θέμα / project: «Ανάπτυξη wearable συστήματος βασισμένου σε Arduino για χρήση σε αθλητικές δραστηριότητες».
Στόχος είναι η εντατική, πρακτική εκπαίδευση των συμμετεχόντων με απώτερο σκοπό τη συνεισφορά τους στη συνεργατική ανάπτυξη του παραπάνω Έργου συνεισφοράς ΕΛ/ΛΑΚ.

Το Θερινό Σχολείο ξεκινάει την Δευτέρα 21/9/2015, 17:00, τα μαθήματα ολοκληρώνονται την Τρίτη 29/9/2015 στις 22:00, και διακρίνονται σε

• "Εντατικά Εργαστήρια" (10:00 - 18:00) τα οποία θα υλοποιηθούν το Σαββατοκύριακο 26-27/9,
  • "Απογευματινά Εργαστήρια" (17:00 – 22:00) τα οποία θα υλοποιηθούν Δευτέρα 21/9, Τετάρτη 23/9, Παρασκευή 25/9, Δευτέρα 28/9, Τρίτη 29/9.

Λήξη προθεσμίας υποβολής συμμετοχών: Τρίτη 15 Σεπτεμβρίου 2015

Για περισσότερες πληροφορίες δείτε το κείμενο της πρόσκλησης / επισκεφτείτε την πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος στην Πύλη των Μονάδων Αριστείας ΕΛ/ΛΑΚ.

Νέες θέσεις απασχόλησης στο  Κέντρο Υποδομών και Υπηρεσιών Τεχνολογιών Πληροφορικής και Επικοινωνιών του Πανεπιστημίου Κρήτης και συγκεκριμένα η Μονάδα Επικοινωνιών και Δικτύων. Πληροφορίες στο : http://www.ucnet.uoc.gr/ucnet/dynatotites-apasholisis

Τον Αύγουστο του 2018 πραγματοποιήθηκε με επιτυχία μεγάλη αναβάθμιση στα συστήματα που υποστηρίζουν τις πλατφόρμες ασύγχρονης ηλεκτρονικής μάθησης του Πανεπιστημίου Κρήτης:

Τo Πανεπιστημίου Κρήτης σε συνεργασία με το Εθνικό Δίκτυο Έρευνας & Τεχνολογίας (ΕΔΕΤ) και το Πανεπιστήμιο Κύπρου εξασφάλισαν χρηματοδότηση από το πρόγραμμα συνεργασίας Interreg Ελλάδα-Κύπρος για τη διεξαγωγή ερευνητικού προγράμματος με ονομασία   “Ενεργειακή Εξοικονόμηση σε δημόσια Πανεπιστημιακά κτίρια με Κέντρα Δεδομένων” (ΕΝΕΔΗ). Ο στόχος του έργου είναι να μελετήσει και να εφαρμόσει μεθόδους μεγιστοποίησης ενεργειακής απόδοσης, έξυπνης διαχείρισης ενέργειας με κατάλληλη διαμόρφωση των φορτίων που δημιουργεί η λειτουργία των υπολογιστικών και αποθηκευτικών συστημάτων των κέντρων δεδομένων, καθώς και την μελέτη και εγκατάσταση φωτοβολταϊκών για τη παραγωγή μέρους της  αναγκαίας ηλεκτρικής ενέργειας. Το έργο προτείνει την εισαγωγή καινοτόμων τεχνολογιών με την εγκατάσταση Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας (ΑΠΕ) υποστηρίζοντας τη μετάβαση προς μια οικονομία χαμηλών εκπομπών διοξειδίου του άνθρακα στον απαιτητικό τομέα των κέντρων δεδομένων για τις ανάγκες της εκπαίδευσης και έρευνας.

Η Εθνική Τράπεζα ανακοινώνει την έναρξη κατάθεσης προτάσεων στον 9o Διαγωνισμό Καινοτομίας & Τεχνολογίας, συνεχίζοντας για ένατη χρονιά τον επιτυχημένο θεσμό ενθάρρυνσης της καινοτομίας και της νεανικής επιχειρηματικότητας.

Το Συμπόσιο οργανώνεται στο πλαίσιο του Προγράμματος Παιδαγωγικής και Διδακτικής Επάρκειας του (ΠΔΕ) του ΠΤΔΕ του Πανεπιστημίου Κρήτης,  την Τετάρτη 16 Μαΐου 2018 και ώρα 17:30 - 21:30, στην αίθουσα Δ2Γ του Πανεπιστημίου Κρήτης (Πανεπιστημιούπολη Γάλλου)