Στα πλαίσια της αναβάθμισης των συνεργατικών εργαλείων αρχίζει η έναρξη λειτουργίας της νέας υπηρεσίας «Υπηρεσία Τηλεφωνικής Επικοινωνίας και Συνεργασίας».

Η διάθεση της υπηρεσίας , σύμφωνα και με την απόφαση του Πρυτανικού Συμβουλίου, ξεκινάει από τους διαχειριστές των Τμημάτων, των Σχολών και των υπηρεσιών του Ιδρύματος για την εξοικείωση τους και στην συνέχεια θα αποδοθεί μετά από αίτηση, μέσω της υπηρεσίας υποστήριξης του ΚΥΥΤΠΕ (http://helpdesk.ucnet.uoc.gr, 3312), σε όλους τους χρήστες του Πανεπιστημίου που διαθέτουν τηλεφωνική σύνδεση.

Η υπηρεσία βασίζεται στη VoIP υποδομή του Ιδρύματος και δίνει την δυνατότητα διαχείρισης της τηλεφωνικής συσκευής από τον ηλεκτρονικό υπολογιστή που έχουμε με την προϋπόθεση ότι το λειτουργικό σύστημα είναι Windows ή Mac .

Η αναλυτική παρουσίαση που αφορά τις οδηγίες εγκατάστασης και χρήσης παρουσιάζονται στο παρακάτω link

Στο ίδιο link θα βρείτε οδηγίες εγκατάστασης και χρήσης της εφαρμογής της υπρηεσίας.

Τo Πανεπιστημίου Κρήτης σε συνεργασία με το Εθνικό Δίκτυο Έρευνας & Τεχνολογίας (ΕΔΕΤ) και το Πανεπιστήμιο Κύπρου εξασφάλισαν χρηματοδότηση από το πρόγραμμα συνεργασίας Interreg Ελλάδα-Κύπρος για τη διεξαγωγή ερευνητικού προγράμματος με ονομασία   “Ενεργειακή Εξοικονόμηση σε δημόσια Πανεπιστημιακά κτίρια με Κέντρα Δεδομένων” (ΕΝΕΔΗ). Ο στόχος του έργου είναι να μελετήσει και να εφαρμόσει μεθόδους μεγιστοποίησης ενεργειακής απόδοσης, έξυπνης διαχείρισης ενέργειας με κατάλληλη διαμόρφωση των φορτίων που δημιουργεί η λειτουργία των υπολογιστικών και αποθηκευτικών συστημάτων των κέντρων δεδομένων, καθώς και την μελέτη και εγκατάσταση φωτοβολταϊκών για τη παραγωγή μέρους της  αναγκαίας ηλεκτρικής ενέργειας. Το έργο προτείνει την εισαγωγή καινοτόμων τεχνολογιών με την εγκατάσταση Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας (ΑΠΕ) υποστηρίζοντας τη μετάβαση προς μια οικονομία χαμηλών εκπομπών διοξειδίου του άνθρακα στον απαιτητικό τομέα των κέντρων δεδομένων για τις ανάγκες της εκπαίδευσης και έρευνας.

Η Εθνική Τράπεζα ανακοινώνει την έναρξη κατάθεσης προτάσεων στον 9o Διαγωνισμό Καινοτομίας & Τεχνολογίας, συνεχίζοντας για ένατη χρονιά τον επιτυχημένο θεσμό ενθάρρυνσης της καινοτομίας και της νεανικής επιχειρηματικότητας.

Το Συμπόσιο οργανώνεται στο πλαίσιο του Προγράμματος Παιδαγωγικής και Διδακτικής Επάρκειας του (ΠΔΕ) του ΠΤΔΕ του Πανεπιστημίου Κρήτης,  την Τετάρτη 16 Μαΐου 2018 και ώρα 17:30 - 21:30, στην αίθουσα Δ2Γ του Πανεπιστημίου Κρήτης (Πανεπιστημιούπολη Γάλλου)

Ζωντανή αναμετάδοση της εμφάνισης του μουσικού σχήματος /LoopIA Band/, με διεθνές ρεπερτόριο, στον κήπο του Ι.Μ.Κ., στο πλαίσιο εορτασμού της Ευρωπαϊκής Νύχτας Μουσείων, με τη συνεργασία του "Κέντρου Υποδομών και Υπηρεσιών Τεχνολογιών Πληροφορικής και Επικοινωνιών του Πανεπιστημίου Κρήτης"

«Contemporary Minoans» Ο μινωικός πολιτισμός εμπνέει σύγχρονους δημιουργούς

Το Αρχαιολογικό Μουσείο Ηρακλείου υποδέχεται ως ομιλητές σημαντικούς Έλληνες δημιουργούς, επιστήμονες, δημοσιογράφους και εκπροσώπους παραγωγικών και εκπαιδευτικών φορέων, στην Ημερίδα που συνδιοργανώνεται από το Α.Μ.Η, τον φορέα πολιτισμού Branding Heritage και την Περιφέρεια Κρήτης, στο πλαίσιο πολιτιστικού διημέρου με τίτλο «Contemporary Minoans: ο Μινωικός πολιτισμός εμπνέει σύγχρονους δημιουργούς»