Στα πλαίσια της αναβάθμισης των συνεργατικών εργαλείων αρχίζει η έναρξη λειτουργίας της νέας υπηρεσίας «Υπηρεσία Τηλεφωνικής Επικοινωνίας και Συνεργασίας».

Η διάθεση της υπηρεσίας , σύμφωνα και με την απόφαση του Πρυτανικού Συμβουλίου, ξεκινάει από τους διαχειριστές των Τμημάτων, των Σχολών και των υπηρεσιών του Ιδρύματος για την εξοικείωση τους και στην συνέχεια θα αποδοθεί μετά από αίτηση, μέσω της υπηρεσίας υποστήριξης του ΚΥΥΤΠΕ (http://helpdesk.ucnet.uoc.gr, 3312), σε όλους τους χρήστες του Πανεπιστημίου που διαθέτουν τηλεφωνική σύνδεση.

Η υπηρεσία βασίζεται στη VoIP υποδομή του Ιδρύματος και δίνει την δυνατότητα διαχείρισης της τηλεφωνικής συσκευής από τον ηλεκτρονικό υπολογιστή που έχουμε με την προϋπόθεση ότι το λειτουργικό σύστημα είναι Windows ή Mac .

Η αναλυτική παρουσίαση που αφορά τις οδηγίες εγκατάστασης και χρήσης παρουσιάζονται στο παρακάτω link

Στο ίδιο link θα βρείτε οδηγίες εγκατάστασης και χρήσης της εφαρμογής της υπρηεσίας.

Το Συμπόσιο οργανώνεται στο πλαίσιο του Προγράμματος Παιδαγωγικής και Διδακτικής Επάρκειας του (ΠΔΕ) του ΠΤΔΕ του Πανεπιστημίου Κρήτης,  την Τετάρτη 16 Μαΐου 2018 και ώρα 17:30 - 21:30, στην αίθουσα Δ2Γ του Πανεπιστημίου Κρήτης (Πανεπιστημιούπολη Γάλλου)

Ζωντανή αναμετάδοση της εμφάνισης του μουσικού σχήματος /LoopIA Band/, με διεθνές ρεπερτόριο, στον κήπο του Ι.Μ.Κ., στο πλαίσιο εορτασμού της Ευρωπαϊκής Νύχτας Μουσείων, με τη συνεργασία του "Κέντρου Υποδομών και Υπηρεσιών Τεχνολογιών Πληροφορικής και Επικοινωνιών του Πανεπιστημίου Κρήτης"

«Contemporary Minoans» Ο μινωικός πολιτισμός εμπνέει σύγχρονους δημιουργούς

Το Αρχαιολογικό Μουσείο Ηρακλείου υποδέχεται ως ομιλητές σημαντικούς Έλληνες δημιουργούς, επιστήμονες, δημοσιογράφους και εκπροσώπους παραγωγικών και εκπαιδευτικών φορέων, στην Ημερίδα που συνδιοργανώνεται από το Α.Μ.Η, τον φορέα πολιτισμού Branding Heritage και την Περιφέρεια Κρήτης, στο πλαίσιο πολιτιστικού διημέρου με τίτλο «Contemporary Minoans: ο Μινωικός πολιτισμός εμπνέει σύγχρονους δημιουργούς»

Το Πανεπιστήμιο Κρήτης και το Τμήμα Φιλολογίας αναγορεύει τον Orhan Pamuk (Ορχάν Παμούκ), σε Επίτιμo Διδάκτορα του Τμήματος Φιλολογίας, την Παρασκευή 4 Μαΐου 2018, στην Αίθου

Σε συνέχεια του επιτυχημένου City Challenge Crowdhackathon #smartcity η Κεντρική Ένωση Δήμων Ελλάδας διοργανώνει το 2ο Μαραθώνιο Καινοτομίας City Challenge Crowdhackathon #smartcity 2. Το City Challenge crowdhackathon #smartcity2 θα πραγματοποιηθεί από τις 28 Ιουνίου έως τη 1η Ιουλίου στο Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος. Στο Μαραθώνιο θα αναπτυχθούν πιλοτικές υπηρεσίες και εφαρμογές που λύνουν προβλήματα της Τοπικής Αυτοδιοίκησης και υποστηρίζουν την τοπική και εθνική ανάπτυξη μέσω των νέων τεχνολογιών. Στο πλαίσιο του Μαραθωνίου θα διοργανωθούν ειδικές δράσεις όπως ο μαθητικός διαγωνισμός καινοτομίας και τοπικά εργαστήρια citylabs σε 16 πόλεις της Ελλάδας.