Κέντρο Ερευνών και Μελετών για τις Ανθρωπιστικές, τις Κοινωνικές και τις Επιστήμες Αγωγής του Πανεπιστήμιου Κρήτης

Σκοπός της ημερίδας είναι η ενημέρωση σχετικά με τις διαστάσεις του κινήματος των ανοικτών δεδομένων, την αξιοποίησή τους στην έρευνα και τα οφέλη για τους ερευνητές.

Παράλληλα, θα παρουσιαστούν τόσο οι προϋποθέσεις όσο και καλές πρακτικές ώστε η ανοικτή πρόσβαση να είναι νομικά και τεχνικά εφικτή.

Η ημερίδα απευθύνεται στην ακαδημαϊκή και την ερευνητική κοινότητα, ωστόσο είναι ανοικτή σε κάθε ενδιαφερόμενο.

Η ημερίδα θα μεταδοθεί ζωντανά από τις υπρηεσιές βίντεο της Μονάδας Δικετύων και Επικοινωνιών του Κέντρου Υποδομών και Υπηρεσιών ΤΠΕ του Πανεπιστημίου Κρήτης από την διεύθυνση :

Σε συνέχεια της επιστολής πρόσκλησης του GUNET για την 1η Συνάντηση Τεχνικών Ιδρυμάτων Γ' Βάθμιας στις 22-06-2017, σας ενημερώνουμε ότι οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να συμμετέχουν από την Κεντρική Διατμηματική Αίθουσα Τηλεκπαίδευσης, Τηλεδιάσκεψης (Βούτες).[Οδηγίες για την πρόσβαση στην αίθουσα]

Σας ενημερώνουμε ότι μετά από πρόταση της Κεντρικής Υπηρεσίας Ηλεκτρονικού Ταχυδρομείου, το Πρυτανικό Συμβούλιο του Ιδρύματός μας στην  147η /10-4-2017 συνεδρία αποφάσισε τη διαγραφή των μηνυμάτων στους φακέλους  Spam  και Trash της Κεντρικής Υπηρεσίας Ηλεκτρονικού Ταχυδρομείου τα οποία έχουν διάρκεια μεγαλύτερη των 30 ημερών, προκειμένου να ελευθερωθεί αποθηκευτικός χώρος, ο οποίος θα καλύψει επιπλέον ανάγκες των μελών της Πανεπιστημιακής Κοινότητας.

Φτιάξτε το δικό σας δικτυακό εργαστήριο με πραγματικό εξοπλισμό.Φτιάξτε το δικό σας δικτυακό εργαστήριο με πραγματικό εξοπλισμό.

Στα πλαίσια της αναβάθμισης των συνεργατικών εργαλείων αρχίζει η έναρξη λειτουργίας της νέας υπηρεσίας «Υπηρεσία Τηλεφωνικής Επικοινωνίας και Συνεργασίας».